Położona na Dolnym Śląsku, w malowniczej Dolinie Kamiennej Szklarska Poręba to miejsce od wieków przyciągające wielbicieli naturalnego piękna, poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych oraz artystów. Zarówno sama miejscowość, jak i jej okolice oczarowywały oraz inspirowały znanych malarzy, filozofów, pisarzy i kompozytorów, którzy w XIX w. utworzyli w niej artystyczną kolonię podobną do tych, które powstały w tym czasie we francuskim Barbizon, niemieckim Worpswede czy naszym Kazimierzu nad Wisłą. Z najbardziej znanych na arenie międzynarodowej nazwisk wymienić należy laureata literackiej Nagrody Nobla, Gerharda Hauptmanna. Ponadto, z tą miejscowością związani byli: malarz Hermann Hendrich, literat i filozof Carla Hauptmanna, rzeźbiarz słowa Wilhelma Bölschego i kompozytorka Anna Teichmüller.
Patrząc na krajobraz miejscowości, zupełnie nie dziwi, że oczarowała ona wielu wrażliwych na piękno artystów. Jej atrakcyjna lokalizacja zapewnia dostęp do górskich szlaków turystycznych oraz widoki zapierające dech w piersi. Szklarska Poręba Dolna gwarantuje panoramy stoków Karkonoszy, natomiast Górna obejmuje swoim zasięgiem zbocza Gór Izerskich. Ukrytych w niej złóż ametystów i kryształów górskich strzeże według legendy Duch Liczyrzepa.
Ta turystyczna miejscowość swoją nazwę zawdzięcza bogatym złożom kwarcu i gęstym lasom. Dzięki tym zasobom rozwinął się tutaj przemysł hutniczy, z którego głównie utrzymywał się region Dolnego Śląska. Do dziś zachowała się tylko jedna huta w Dolinie Kamiennej. Jej produkty zachwycają wielbicieli pięknych przedmiotów z Polski i zagranicy. O przeszłości tego górskiego miasteczka opowiadają jego topograficzne nazwy, legendy oraz muzea. Dzięki aktywności takich stowarzyszeń, jak Sudeckie Bractwo Walońskie czy Towarzystwo Izerskie oraz współcześnie działającym twórcom, m.in. grafikowi Krzysztofowi Figielskiemu, zajmującej się ceramiką plastyczce Magdalenie Wrońskiej-Wiater region pozostaje niezwykle popularny, a jego historia żywa.